Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... POT INTRA IN SOMAJ DUPA CONCEDIUL DE CRESTERE A ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

POT INTRA IN SOMAJ DUPA CONCEDIUL DE CRESTERE A COPILULUI?

Buna ziua!
Am terminat de curand concediul pentru cresterea copilului si, la intoarcerea la vechiul loc de munca am realizat ca nu prea mai am ce sa mai muncesc. Societatea merge foarte prost si nu prea mai are angajati, asa ca singura posibilitate pe care mi-o pot oferi este concediu fara plata si pe urma...nu se stie....
Pt ca nu veau sa demisionez totusi, as prefera sa intru in somaj pana la gasirea unui alt loc de munca, dar nu stiu daca se poate pt ca nu au voie sa ma dea afara 6 luni....
Ma poate lamuri cineva daca si cum se poate? Ms
Eu am trecut prin aceasta situatie,imi permit sa-ti raspund cum a fost in cazul meu.Nu mai e valabila chestia cu 6 luni in care nu au voie sa te concedieze. Exista art.65 alin. 1 in Codul muncii prin care ti se desfiinteaza postul si te trimit in somaj :).BAFTA!
1. - In perioada cat ati fost in CCC ati avut contractul individual de munca (CIM) suspendat adica erati tot salariata acelui angajator numai ca nu prestati munca si nu primeati salariu.
- Dupa terminarea CCC angajatorul este obligat sa va reprimeasca la acelasi loc de munca in baza aceluiasi CIM.

2. Inainte de a implini copilul 2 ani faceti o cerere catre angajator prin care solicitati incetarea suspendarii CIM si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM.

3. - Daca locul de munca al dvs. a fost sau va fi desfiintat atunci angajatorul va concediaza cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului) si astfel veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.
- Pentru asta angajatorul trebuie sa respecte prevederile din Codul muncii adica sa va acorde o perioada de preaviz de 20 de zile lucratoare (in care veti merge la serviciu si veti primi salariu) si apoi sa emita decizia de concediere.

4. - Sa nu faceti cerere de incetare a CIM cu acordul partilor si nici sa nu demisionati ca nu veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.
- Sa nu semnati nici o cerere de concediu fara plata ca iar nu veti beneficia de indemnizatie de somaj.

5. Daca nu va intelegeti cui angajatorul faceti o sesizare la ITM.

buna ziua si eu sunt in aceasi situatie.in martie mi se termina ccc si vroiam sa intru in somaj deoarece patronul a facut angajari si acum ii merge prost si vrea sa dea si alti angajati in somaj si am fost la el sa-i spun ce ati scris dumneavoastra acolo si mi-a spus k in momentul in care a facut inchidera contactului de munca cand am intrat in ccc a specificat k nu ma voi intoarce la munca si nu vrea sa ma rezolve,a zis k numai e treaba lui si nu e obligat de mineni sa ma primeasca inapoi..in cazul acesta ce pot face.
getutza0, utilizator
1. - Nu e chiar asa cum spune patronul.
- Este firma lui, face ce vrea cu ea dar in limitele prevederilor legale.

2. Faceti o sesizare la ITM care va va ajuta.